porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 7


A i D Borowscytemat nr 308-062
visibility czytano 3510 razy

Wyniki sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego


... Zakupiliśmy książkę "Sekrety tworzenia domów bez błędów" i przesyłamy projekt budowlany do przeanalizowania pod kątem błędów w fizyce budowli. Jest to projekt domu z katalogu adaptowanego przez innego architekta. Widzieliśmy w grupie na fb jak dużo jest problemów z usuwaniem błędów po wybudowaniu domu. Chcemy tego uniknąć. Bardzo zależy nam aby wykonawca trzymał się projektu, ale ten nie może mieć błędów. Dziękujemy za Pana wspaniałą książkę i że robi Pan to co robi a szczególnie, że  powstał serwis BDB gdzie można bezpiecznie dowiedzieć się prawdy budowlanej.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne projekty wykonawcze projektowanie błędy projektowe

Karol P.temat nr 308-073
visibility czytano 2469 razy

Rozterki inwestora co do wieńca, konstrukcji dachu i kominów


Mam wykonawcę, który na wszystko się godzi co zaproponuję. Nie za bardzo mi się to podoba, zwłaszcza że KB za każdym razem nie widzi przeciwwskazań. Dlatego chciałbym się upewnić jak jest naprawdę?

1. Jak szybko po wylaniu wieńca można układać dach?

2. Mam słupy podpierające taras. Czy obłożyć je styropianem 2 cm aby położyć na nich tynk cienkowarstwowy taki jak na ścianach? Czy wtedy zmniejszyć o te 2 cm grubość wylewanych słupów?
3. Chcę zmienić konstrukcję więźby z kratownicowej na jętkową z pasem dolnym oraz przesunąć murłaty na wewnętrzną krawędź wieńca. Strop będzie drewniany na belkach. Sufit będzie podwieszony, ocieplenie 25 cm wełny na stropie a nad wełną podłoga z desek. Czy tak można?

4. Chcę wykonać kominy z wkładem z rur nierdzewnych zarówno do kominka jak i do pieca gazowego z zamkniętą komorą. Czy takie rozwiązanie jest dobre?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy kominy ocieplenia budowa domu jednorodzinnego

gabrielka115temat nr 308-402
visibility czytano 570 razy

Dobór materiałów z bazy BDB


Dzień dobry,
pisałam kiedyś do Pana z prośbą o podanie polecanych materiałów. Mówił Pan, że poda dla konkretnych przypadków. Spisałam więc produkty które by mnie interesowały i uprzejmie proszę o przekazanie polecanych przez Pana materiałów ze średniej półki cenowej (jeśli jest możliwość proszę o przekazanie kilku wariantów cenowych). Będę bardzo wdzięczna. Poniżej spis:
1. ŚCIANA ZEWNĘTRZNA
-farba o u=150
- tynk gipsowy 1,5mm
- bloczek komórkowy 400 24cm
- styropian EPS100/EPS80
- warstwa szpachlowa zbrojona mineralna u=50
- wyprawa elewacyjna silikonowa hydrofobizowana u=12, u=37
Dodatkowo: folia w płynie

2. PODŁOGA NA GRUNCIE
- styropian EPS200, XPS,

3. DACH SKOŚNY 45 st
- folia PE paroizolacyjna Sd=4, Sd=70
- wiatroizolacja
- wełna mineralna
- w jaki sposób wykonać wentylację połaci dachu przy zastosowaniu blacho dachówką?

4. COKOŁY, FUNDAMENTY
- szlam elastyczny
- bloczki betonowe fundamentowe
- masa polimerowo-bitumiczna
- emulsja bitumiczna do gruntowania
- membrana kubełkowa
- geowłóknina min 68g/m2
- taśma z kauczuku synetycznego

5. POM. MOKRE
- folia PE
- hydroizolacja w płynie
- klej mineralny typu flex
- uszczelniacz silikonowy

6. WENTYLACJA
- polecane wentylatorki wywiewne higrosterowalne i wentylatory dachowe (turbowenty?)

Dodatkowo proszę o opinię, czy bloczki wentylacyjne można wymurować od poddasza, a w stropie na parter zrobić otwór i zabudować kratkę wraz z wentylatorkiem, obudować g-k?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-1156
visibility czytano 284 razy

Druga warstwa foli paroizolacyjnej


Wykonawcy robią mi ocieplenie dachu. Dopiero jak zrobili kawałek zauważyłem, że położyli folię paroizolacyjną o niskim SD (38). Ja mam zalecane (min 75). Przykryli to już płytą k-g. Na szczęście zrobili dopiero jedno pomieszczenie (małą łazienkę) i nie zagipsowali gładzą.
Czy można odkręcić płyty k-g i położyć drugą warstwę folii paroizolacyjnej (o wyższym sd) i przykryć tę, która już jest (bez jej zrywania)?
Czy trzeba przyklejać folię paroizolacyjną taśmą dwustronną do metalowego stelaża po całym obwodzie pomieszczenia czy tylko miejscami by folia się trzymała a płyta k-g i tak przyciśnie folię do stelaża i będziesz szczelnie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy folie dachowe fizyka budowli porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 773 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 504 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

Marcin Lenarttemat nr 308-2832
visibility czytano 299 razy

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.